Zespół Państwowych Szkół Muzycznych
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych - strona archiwalna
Link do nowej strony ZPSMuz im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie »

Orkiestra II st.

KRAKOWSKA MŁODA FILHARMONIA

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie wykonuje ponad 30 koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie ale także w innych miastach, m.in. Teatr Wielki oraz Teatr Muzyczny Roma w Warszawie, Studio Polskiego Radia S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Górnośląski Ośrodek Kultury w Katowicach oraz w wielu salach koncertowych Polski i Europy.

Orkiestra koncertowała ze znakomitymi solistami: Konstantym Andrzejem Kulką, Elżbietą Towarnicką, Adamem Zdunikowskim, Grażyną Brodzińską, Jackiem Wójcickim, Zbigniewem Wodeckim, Lidią Jazgar, Jackiem Muzykiem, Katarzyną Oleś-Blachą, Tomaszem Kukiem, Jackiem Zielińskim. Współpracuje z orkiestrami młodzieżowymi (Szwajcaria, Niemcy) i chórami, m. in. z Chórem Filharmonii Krakowskiej, Chórem Akademii Muzycznej w Krakowie, Chórem Mariańskim, Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego Dominanta, Chórem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską oraz krakowskimi domami kultury.

Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny, obejmuje utwory różnych epok, od baroku do muzyki współczesnej, a także muzykę operową, operetkową, musicalową oraz muzykę filmową.

Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były – premierowe wykonanie Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego (1992), oraz zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej oraz Programu II Polskiego Radia (2013).
Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie, organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta, wielokrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie oraz w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in. Polskie Pieśni Patriotyczne, Kolędy, Pieśni Maryjne oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie pt. Nie zapomnisz mnie. Orkiestrę od roku 2000 prowadzi Tomasz Chmiel.

Plan prób orkiestry.